Na cizích jazycích mě mimo jiné baví to, že si často díky jejich znalosti mohu plnit sny, o kterých by se mi jinak doslova ani nezdálo.

Kolik jazyků umíš, ...

Například tento týden jsem si jeden takový malý pomyslný sen splnila. Měla jsem totiž příležitost si krátce popovídat s Richardem Simcottem, jedním z nejúspěšnějších studentů cizích jazyků na světě. Richard Simcott, původem z Velké Británie, je hyperpolyglot, který aktivně ovládá 25 jazyků. Mnoho z nich na velmi vysoké úrovni. Sám o sobě říká, že se za svůj život učil už 50 různých cizích jazyků. Když to porovnám se svým rejstříkem, jsem u obou čísel přesně na pětině. Takže, když si to tak propočítávám, myslím, že Richarda už během svého života nejspíš nedoženu.

Tady si dovolím jednu malou vsuvku. Často říkám, že na to, abyste se naučili jeden nebo více cizích jazyků, nepotřebujete žádný zvláštní talent. Stačí pouze vědět, jak na to. To vám ostatně potvrdí každý polyglot. V tomto případě ale udělám výjimku, protože se domnívám, že na to, abyste se naučili jazyků 25 a všechny uměli aktivně používat, už talent potřebovat budete. Je ale možné, že jednou zjistím, že jsem se mýlila, a že Richard zná oproti nám ostatním smrtelníkům nějaký ten trik navíc. V takovém případě vám určitě dám vědět, jaké eso má Richard schované v rukávu.

Richard je známý tím, že se dokáže naučit nový jazyk od úplných začátků na vysokou úroveň (C1) během 3 měsíců. Slovenštinu se naučil na komunikativní úroveň za 2 týdny. Mimochodem mluví i česky. Když si s ním povídáte, cizí jazyky tahá jako králíky z klobouku a přechází z jednoho do druhého, jako by se nechumelilo. Pokud sami mluvíte více jazyky, víte, že je to možné... se dvěma, třemi, pěti nebo osmi jazyky? Proč ne? Je to zábavné. Pokud si ale povídáte s někým, jako je Richard, králíci vám dříve nebo později dojdou.

Richard Simcott je takový Stephen Hawking jazykového světa. A tak není divu, že když vstoupí do místnosti, všichni s napětím čekají, až promluví. Každá jeho rada, má cenu zlata. Proto jsem měla opravdu radost, když jsem tento týden dostala možnost si s Richardem krátce popovídat a položit mu pár otázek. Mluvili jsme samozřejmě o jazycích. Konkrétně o dvoj- a vícejazyčném vzdělávání dětí. Pro mě v současné době velmi aktuální téma.

Zajímá vás, co jsem se dozvěděla?

O tom se dočtete v dalším příspěvku...

Petra Šolcová

Englishka s.r.o.