Začít rozumět angličtině nebo jinému cizímu jazyku, když ostatní mluví rychle a vy chytáte jen sem tam nějaké slovíčko se může zdát jako cíl, kterého nelze dosáhnout. Obzvlášť pokud se o to snažíte už roky a zlepšení se nedostavuje.

Ten pocit dobře znám. U svého prvního cizího jazyka jsem s tím taky bojovala… Vlastně i u toho druhého… i u třetího… No asi víte, kam tím směřuji. Trvalo mi to. Nikdo mi totiž neřekl jak na to.

Dnes už ale vím, že zlepšit se lze velmi rychle. Obvykle je to otázka jen několika měsíců, mnohdy i týdnů. Studenti mi často píší zprávy typu: „Petro, nevím, jak jsi to udělala, ale díky Tobě po 14 dnech, 3 týdnech, měsíci… najednou rozumím.“ Ne, přátelé, ne díky mně. Díky sobě! Vy zamakáte, vy se zlepšíte.

3 tajné tipy

Takže co bych udělala já, kdybych chtěla rychle začít rozumět cizímu jazyku, který mi teď připadá jako podivná změť neznámých zvuků, kdykoli na mě někdo promluví? Dám vám 3 super tajné tipy.

Stáhněte si 15 stránkový eBook "Jak na poslech"

Stáhněte si 15 stránkový eBook "Jak na poslech" (dole na stránce).

Tip 1: Nahrávky k učebnici

Pokud bych byla na začátku, začala bych poslouchat nahrávky k nějaké učebnici pro začátečníky, u které bych mohla občas zpětně nahlédnout i do textu.

Poslouchala bych denně. Všude tam, kde je to možné. Při snídani, cestou do práce, při procházce, sportu, úklidu nebo při práci na zahradě… Kdykoli, kdekoli, jakkoli.

Tip 2: Podcasty

Kdybych byla mírně pokročilý a měla nějakou tu učebnici za sebou, začala bych poslouchat autentické nahrávky, rozhovory, příběhy a vyprávění k tématu, které mě zajímá.

Stáhla bych si do mobilu podcasty a poslouchala je denně. Všude tam, kde je to možné. Při snídani, cestou do práce, při procházce, sportu, úklidu nebo při práci na zahradě… Kdykoli, kdekoli, jakkoli.

Tip 3: Seriály, audioknihy a přednášky

Kdybych byla o něco dál, začala bych sledovat seriály a poslouchala audioknihy, přednášky a kurzy k tématu, které mě zajímá. Ty, které jsou určeny rodilým mluvčím.

Poslouchala bych je denně. Všude tam, kde je to možné. Při snídani, cestou do práce, při procházce, sportu, úklidu nebo při práci na zahradě… Kdykoli, kdekoli, jakkoli.

A v tom je celý trik.

Poslouchejte denně. Všude tam, kde je to možné. Při snídani, cestou do práce, při procházce, sportu, úklidu nebo při práci na zahradě… Kdykoli, kdekoli, jakkoli.

A jestli se nezlepšíte, můžete mi to reklamovat. Ale já vím, že to neuděláte. Protože se začnete v porozumění zlepšovat.

Bonus pro vás

Takže teď už víte jak na to. A pokud chcete začít rozumět opravdu rychle, připravila jsem pro vás několik dalších tipů a doporučení, které jsem poskládala do úhledných infografik a vložila je všechny do jednoho souboru.

Pokud chcete tyto tipy získat, můžete si je stáhnout zde:

Získejte eBook zdarma

a přidejte se k Engliščí komunitě.

Každý týden vám do emailu zašlu nový zajímavý obsah.

  Souhlasím s odběrem Novinek od Englishky.

  Souhlasím a chci si eBook stáhnout

  Stažením eBooku souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Powered By ConvertKit


  V 15 stránkovém eBooku se například dozvíte co, kdy a kde poslouchat a získáte taky mé doporučení a doporučení mých studentů pro 6 různých jazyků, co konkrétně se nám osvědčilo poslouchat.

  Tak hurá na to. Kupte si pohodlná sluchátka a příště až vás potkám na ulici, ve vlaku nebo tramvaji, sice si tak nepokecáme, pokud budete zrovna ve fázi zlepšování poslechu, vy budete mít ta sluchátka… a já nejspíš taky. Ale já budu mít radost, že posloucháte angličtinu, němčinu… nebo třeba korejštinu a že se zlepšujete.